18 Şubat 2013 Pazartesi

Jerry ve Tom

 Geçen hafta ''Yastık Adam''a gittikten sonra tiyatroya doyamadım ve bu hafta da Stüdyo Sahne'de oynanan ''Jerry ve Tom''a bilet aldım. Geçen sefer yaptığım gibi bir ön araştırma yapmanın oyundan kopmama sebep olduğunu düşündüğüm için bu sefer tamamen oyuna teslim halde salondaki yerime oturdum. Buraya salon demek yanlış olur sanırım burası daha çok çalan hoş müzikleriyle, kırmızı ağırlıklı ışıklandırmalarıyla, alışkın olduğumuz tiyatro koltuklarının yerine 360 derece dönebilen bar sandalyeleriyle ve benim oturduğum yerin tam önünde olan striptiz borusuyla iç gıcıklayıcı bir barı daha çok andırıyordu.

 Klasik tiyatro konseptinin dışına çıkmış bir oyun izlemek istiyorsanız ''Jerry ve Tom'' tam da bunun için uygun olan bir oyun. Dört bir tarafınız değişik dekorlarla kaplı, dört tarafta sahne olarak kullanılıyor ve değişen sahnelere göre sandalyenizin konumunu değiştiriyorsunuz (Bu olay bazen can sıkıcı raddelere gelebiliyor. Çünkü sahne olarak kullanılacak dokuz ayrı dekor var, sahne geçişlerinde insan nereye döneceğini şaşırıyor ve o bar sandalyeleri üzerinde fır dönüyorsunuz.). Yüksek bir sahnesi olmadığından oyuncularla olan irtibatınız hiçbir şekilde kopmuyor ve daha samimi bir ortam oluşuyor.

 Oyunun yazarı Rick Cleveland, yönetmeni ''Yastık Adam''ın da yönetmeni olan İlham Yazar, konusu ise iki kiralık katilin yaşamları. Konu bu olunca insan aynen ''Yastık Adam'' da olduğu gibi gerilimli ve bol kanlı  bir oyun bekliyor. İlk sahnede Jerry'nin elindeki kocaman silahı görünce ''Eğer bu silah aniden patlarsa ben burada bayılıveririm!'' gibi düşünceler beyninizde dönmeye başlıyor. Ama gerilimli olmaktan ziyade eğlenceli bir oyun, ben birçok sahnede kendimi tutamayıp kahkahayı patlatıverdim (Özellikle Ünsal Coşar'ın Elvis kıyafetleri içinde olduğu ''sinema' sahnesinde ve Özgür Öztürk'ün elektrikli testere ile dansında ). Bu kadar silahın kullanıldığı bir oyunda elbette o silah bir kere patlıyor ve orada bütün salon olarak zıplıyorsunuz ama bunun nerede olduğunu söyleyip tabii ki işin heyecanını kaçırmayacağım. Oyundan geldikten sonra Ekşi'de birazcık oyunla ilgili yorumları okudum, genel itibariyle oyunun sahnelenme şekli ve müzikleri büyük beğeni kazanmış. Oyuncular Cüneyt Mete ve Ünsal Coşar hakkında güzel yorumlar yapılmışken, Jerry rolündeki Özgür Öztürk oyunculuğu biraz abartı bulunmuş. Bana kalırsa bütün oyunculuklar muhteşemdi ve Özgür Öztürk'ün rolu abartıyı gayet kaldıran bir roldü. Ben büyük bir zevkle izledim hepsini.

 Tek perdelik ve bir buçuk saatlik bir oyun Jerry ve Tom, eğer sizlerde değişik bir deneyim yaşamak istiyorsanız Stüdyo Sahne'deki gösterim takvimine göre çok vaktiniz kalmamış, sadece üç gösterim kaldığını gösteriyor takvim bundan dolayı elinizi çabuk tutmanızı öneririm.

 İyi seyirler efendim.

 *Ayrıca sizin için oyunda çalan ve yüksek beğeni kazanan şarkıların bir listesini yaptım, dinleyin siz de beğenin efendim: http://fizy.com/u/birgaripinsankisisi/Jerry+ve+Tom


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder